Ennetustegevus

Korrektse ja järjepideva õendustegevusega saame palju ära teha. Jälgida tuleks kõiki nõudeid, mis vereringeinfektsioone aitavad ära hoida.


Peamised tegevused, mille peab tähelepanu juhtima on järgmised.

  • Kätehügieen. Enne ja pärast igat kanüüliga teostatavat toimingut. Invasiivsete protseduuride juures kanna alati ühekordseid kindaid.

  • Sobiv sisestuskoht. Tsentraalveenikateetri puhul on eelistatum veena subclavia < veena jugularis interna < veena femoralis. Perifeerne kanüül puhul eelistada käe veene jalale. Käeveenid peavad olema minimaalselt liikuva koha peal.

  • Sisestustehnika. Tsentraalsete veenikateetrite ja arteriaalsete kateerite puhul tuleb katta steriilne laud ja kanüüli sisestaja kannab mütsi, maski, kittlit, steriilsedid kindaid ja punktsioonikoht on kaetud steriilse auguga linaga. Perifeerse veenikanüüli paigaldamisel kasuta mittesteriilseid kindaid, korrektset naha antiseptikumi ja siseta kateeter "ära puutu" tehnikaga. Kui kanüül on asetatud esmaabi tingimustes ei pea jälgima steriilsusnõudeid ja seetõttu tuleb kateeter esimesel võimalusel haiglas ümber vahetada.

  • Kanüüliplaaster. Plaaster võib olla läbipaistev, poolläbipaistev või läbipaistmatu. Läbipaistvat plaastrit võib peal hoida 7 päeva, läbipaistmatut vaheta iga kahe päeva tagant. Perifeerse kanüüli puhul vaheta siis, kui eemaldad kateetri.

  • Jälgimine. Kontrolli iga päev põletikutunnuseid. Küsi patsiendilt, kas esineb valu, ebamugavustunne kanüüli piirkonnas.

  • Eemaldamine/vahetamine. Perifeerset veenikanüüli vaheta iga 72 tunni järel. Tsentraalseid kateetried ja perifeerset arterikanüüli regulaarselt ei vahetata. Eemalda kateeter alati, kui selleks ei ole enam näidustust!