Mittestandartsed abinõud

Mittestandartseid abinõusid mõistetakse isolatsioonidena. Isolatsioone rakendatakse lisaks standardabinõudele patsientide suhtes, kes on teadaolevalt infitseeritud või koloniseeritud, või kelle puhul on alust oletada infitseerumist või koloniseerumist epidemioloogiliselt oluliste mikroorganismidega.

Isolatsioonikategooria määrab üldjuhul haigla infektsioonikontrolliteenistus. See tähendab, et haige tuleb teistest haigetest isoleerida üksikapatisse. Erandjuhtudel, kui on ühe tüvega haigustekitajad, võib mitu patsienti paigutada ka kokku ühte palatisse ehk kohortida. Loa selleks peab andma haigla infektsioonikontrolliteenistus, kes tugineb loa andmisel analüüside tulemusetele.

Sõltuvalt haigustekitajast jaotatakse mikroorganismide ülekandemehhanismil baseeruvad isolatsioonikategooriad järgnevalt:

1. kontaktisolatsioon,

2. piiskisolatsioon,

3. õhkisolatsioon;

Eraldi liigina käsitletakse kaitsevat isolatsiooni, mis on mõeldud nõrgestatud patsientidele, keda tuleb eriliselt kaitsta keskkonnatekkeliste haigustekitajate eest. Nemad ise nakkusohtlikud ei ole (nt. vereloome tüvirakkude siirdamise järgselt).

 

 

Isolatsioonipalati uks varustatakse alati isolatsioonile viitava sildiga. Isoleeritud patsiendi dokumendid märgistatakse haiglas kehtestud korra järgi erimärgiga. Valveõde on kohustatud telefoni teel informeerima patsiendi liikumise sihtpunkti. Külastajad peavad oma tulekust personali teavitama. Palatisse tohib siseneda vaid valvepersonali loal, saades eelnevalt õpetuse, kuidas käituda, et nad ei nakataks ennast ega teisi haigeid. Vajadusel peab külastaja kandma maski (piiskisolatsioon) või respiraatorit (õhkisolatsioon). Patsiendile tuleb õpetada samuti õiget kätehügieeni, kaitsevahendite vajalikkust ja käsitlemist. Vajadusel õiget aevastamistehnikat (kas paberisse või varukasse).