Toitumuse hindamine
Patsiend toitumusliku staatuse hinnang on haava paranemise seisukohalt oluline, sest hea toitumusega patsientide haavad paranevad ka kiiremini, seevastu alatoitumusega ja halvasti toituvate patsientide haava paranemine võtab kauem aega ning nende vastuvõtlikus haavanakkusele on ka suurem.
Kuna haav on patsiendi jaoks stresssituatsioon vajab organism ka enam süsivesikuid, sest organismi metaboolsed vajadused on suuremad. Valkude suurenendud vajadus on seotud pikenenud infektsiooniperioodiga, kudede kahjustusega ning veresoonte taastekkega, sidekoe ja kollageeni sünteesiga haava paranemisprotsessis.
C vitamiini suurenenud vajadus on seotud kollageeni sünteesi ja lümfotsüütide migratsiooniga. A vitamiini vajatakse samuti kollageeni sünteesil, samuti organismi immuunsüsteemi ja haavas epitelisatsiooni toetamiseks.
Sageli kasutatakse toitumusliku staatuse määramiseks kehapikkust ja kehakaalu, et arvutada kehamassiindeks. See on üks võimalik toitumusliku staatuse näitaja, mille juures peame arvestama ka patsiendi üldist seisundit, hindama tema juuste, naha, küünte, suuõõnsuse ja hammaste seisundit, määrama laboratoorsete analüüsidega vere valgusisalduse, elektrolüüdid, veresuhkru, hemoglobiini ja hematokriti.
Toitainete defitsiidile viitavad patsiendi alatoitumus, vedelikupeetus, halb naha turgor.
Haavaga haigel soovitatakse toitumise juures arvestada:
- Energiavajadus 30-35 kcal/kg
- Valke 1,25-1,5 g/kg
- Vitamiin C 500 mg 2 x päevas
- Zn 59 mg päevas
- Vajalik ka A vitamiin