Lahused/vedelikud haava loputamiseks

Ägedate haavade puhul, mis on tekkinud traumaatilise vigastuse tagajärjel, kasutatakse antiseptilist vedelikku. Mittetraumaatiliste haavade, krooniliste haavade, survehaavandite, jalahaavandite ja haavade puhul, mis on proliferatiivses paranemisstaadiumis, välditakse tsütotokslisi vedelikke ja kasutatakse füsioloogilist lahust.



Ideaalne haavaloputusvahend
  • Ei ole mürgine eluskudedele
  • Efektiive orgaanilise materjali, näiteks vere, haavakooriku või nekrootilise koe eemaldamisel
  • Eemaldab haava pinnalt mikroorganismid
  • Hüpoallergiline ja ei põhjusta ülitundlikkusreaktsioone.
  • Valmilt saadaval, sobiva hinnaga ja stabiilne

Lahused, mida kasuatatakse haava loputamiseks

Füsioloogiline soolalahus või vesi on sobivad enamiku haavapindade puhastamiseks. Lahust kasutatakse toatemperatuuril, sest siis ei avalda ta ebasoodsat mõju koe paranemisele. Fagotsüütiline ja mitoodiline rakusisene aktiivsus väheneb tunduvalt, kui temperatuur on alla 28 kraadi C. Külmade puhastusvahendite kasutamisel ilmneb sama efekt. Peale haava puhastamist võib kuluda kuni 40 minutit enne kui haavas taastub selle endine temperatuur ja isegi kuni kolm tundi mitootilise ja leukotsüütide aktiivsuse normaliseerumiseks. Haavaloputusvahendeid hoitakse toatemperatuuril ja kui see on külm, peab seda enne kasutamist soojendama.

Koduses haavaravis saab teha soolalahust, lisades kaks teelusikatäit soola ühte liitrisse keevasse vette.

Dušitamist ja vannitamist kasutatakse enamasti krooniliste haavade hooldamisel. Arvestama peab sellega, et haava ei hoitaks kaua vees, sest avatud koed imavad endasse vett ja see põhjustab rakkude paisumist ja lõpuks lõhkemist. See protsess suurendab eksudaadi hulka haavas ja haige vajab sideme tihedamat vahetamist.
Paljud haavapuhastusvahendid sisaldavad pindaktiivseid aineid, mis aitavad kaasa nakkusetekitajate eemaldamisele. Alati tuleb arvestada lahuse tsütotoksilisusega, mida ta tekitab eluskoele. Toksilisus aeglustab haava paranemist ja pärsib haava loomulikku kaitset haavanakkuse vastu. Müügilolevaid naha puhastamiseks mõeldud preparaate ei kasutata kunagi haavade loputamiseks.


Optimaalne on loputusrõhk kui see võimaldab eemalda koelagu haavaõõnsusest, samal ajal jälgitakse, et ei suruta pindmist bakterite kihti haavaõõnsusesse ja põhjustata haavale traumat.

Optimaalne loputuslahuse kogus

Üldiselt mida suurem haav, seda rohkem vahendit on vaja. Pinna jaoks, mis on väiksem kui 1,5 x 1,5 cm ilma haava õõnsuseta, on piisav kogus ligikaudu 60 ml füsioloogilist lahust. Kõigi ülejäänud haavade jaoks, kaasa arvatud sügavad haavad vajatakse minimaalselt 100 ml füsioloogilist lahust. Suuremate haavade jaoks võivad kogused olla 500 ml ja enam.

iDevice ikoon Pildigalerii
Näita Haavaloputuslahused pilti
Haavaloputuslahused
Näita Süstal ja kanüül haavandi loputamiseks pilti
Süstal ja kanüül haavandi loputamiseks
Näita Fistlikäigu loputamine pilti
Fistlikäigu loputamine
Näita Süstal ja kateeter haavandi loputamiseks pilti
Süstal ja kateeter haavandi loputamiseks
Näita Haavandi loputamine pilti
Haavandi loputamine
Näita Haavandi põhja kuivatamine loputuslahusest pilti
Haavandi põhja kuivatamine loputuslahusest